10 טיפים לכתיבת עבודות סמינריון


10 טיפים לכתיבת עבודות סמינריון

 כתיבת סמינריון היא מטלה המוכרת לכל סטודנט וסטודנטית עוד מהתואר הראשון. בניגוד למבחן שאליו אנחנו משננים חומרים ומנסים לזכור מודלים בעל פה, כתיבת סמינריון מצריכה מאיתנו כישורים רבים ומגוונים. אז לפני שרצים פתרונות כמו קניית סמינריון, הנה מספר טיפים לכתיבת עבודת סמינריון.

טיפ 1- בחירת נושא

בחירת הנושא היא הצעד הראשוני בכתיבת עבודת הסמינריון. תבחרו נושא שיעניין אתכם ושתוכלו לקרא מאמרים מבלי להירדם. 

רבים מהסטודנטים בוחרים נושא באופן שגוי ואינם מבינים שבחירת הנושא היא חשובה לכתיבת סמינריון בצורה הפשוטה ביותר. 

אז יש לבחור נושא שמעניין אותנו ושיש עליו מידע רב בעולם האקדמיה. אם אבחר נושא שלא נחקר, אמצא את עצמי נעצרת בתהליך כתיבת הסמינרין מבלי יכולת להמשיך ולסיים את המשימה.

טיפ 2- בניית שאלת המחקר

בניית שאלת המחקר היא הכרחית בים אם עבודת הסמינריון שלך היא איכותנית, תיאורית או כמותית. שאלת המחקר למעשה מציגה לקורא את כוונת המסמך. מה אני כקורא מצפה למצא בסוף המסמך, מה השאלה המרכזית שבה דן המאמר (עבודת הסמינריון) שאני עתיד לקרא. סטודנטים רבים מנסים לפסוח על קביעת שאלת מחקר ממוקדת בתחילת העבודה, הם מוצאים עצמם מתבלבלים מעומס החומר האקדמי שאספו מבלי יכולת לרכז ולמקד אותו לכדי עבודת סמינריון אחת.

טיפ 3- בניית ראשי פרקים ראשוניים לעבודה

לאחר שהבנו את נושא העבודה ועכשיו אנחנו יודעים גם מה השאלה המרכזית של העבודה, אפשר להתחיל לבנות את ראשי הפרקים של העבודה. אנחנו בשלב הזה נבנה את הכותרות של הנושאים עליהם נרצה לכתוב. אין צורך בניסוח מדויק של ראשי הפרקים, אך כן יש צורך בניסוח הרעיון של הפרק בחצי שורה. 

טיפ 4- איסוף מאמרים לכתיבת עבודת הסמינריון 

עכשיו אפשר להתחיל לאסוף את המאמרים לפי ראשי הפרקים שקבענו. סטודנטים רבים מתחילים את איסוף המאמרים עוד לפני שהגיעו לשלב הזה ומוצאים את עצמם עם ערימות של מאמרים שאינם יודעים כיצד להתחיל לעבוד איתם. 

טיפ 5- טיפול במאמר אקדמי לשם כתיבת סמינריון

מאמרים אקדמים ומחקרים יכולים לעיתים להכיל כשלושים דפים ויותר, האם אני באמת צריך לקרא את כל הדפים האלה בכדי להתחיל את כתיבת הסמינריון?. התשובה היא לא!. אן צורך לקרא מאות ואלפי דפים באנגלית. מתוך המאמר האקדמי אנחנו נקרא תחילה את התקציר, רק אם המאמר רלוונטי לנושא שלנו נתחיל להתעמק בו. השלב הבא יהיה קריאת הסיכום והדיון של המאמר ורק אז, אם אני ארצה פרטים נוספים על הליך המחקר אעבור לפרק השיטה של המחקר. 

טיפ 6- תחילת כתיבת הסמינריון 

תחילת כתיבת הסמינריון מתבצעת בשלבים, כלומר, אם דמיינתם שאתם יושבים עם קפה ומתחילים לרוץ עם השורות כמו סופר של רומן אנגלי, אז טעיתם. כתיבה אקדמית היא הרבה פעמים, כתיבה של פסקאות שאין בינהם קשר, ממחקרים וממאמרים שונים ורק לאחר מכן יצירת אינטגרציה בין הפסקאות. 

טיפ 7- סידור הרשימה הביבליוגרפית

הרבה פעמים אנחנו נתקלים בסטודנטים שכתבו עשרות דפים, אך הם לא ציינו ליד כל פיסקה מהיכן היא נלקחה ועכשיו הם מתחילים לנסות ולאתר מהיכן נלקחה כל פיסקה שהם כתבו. באמת יש לכם זמן מיותר? אתם באמת אלופים בכתיבת סמינריון? אם כן, תעברו לטיפ הבא. אם לא, אז אנא מכם ליד כל פיסקה שכתבתם, כל מאמר שאתם עובדים איתו, הכניסו כבר לתוך הרשימה הביבליוגרפית, אל תשאירו את זה לסוף העבודה. 

טיפ 8- קריאה של הסמינריון המלא פעם אחת לפחות לאר סיום הכתיבה

זהו, סיימתם לכתוב את העבודה הסמינריונית שלכם, מזל טוב. רגע, לא להגיש ישירות, עכשיו צריך לקרוא. חייבים לבצע קריאה אחת של כל הסמינריון מתחילתו עד סופו. הקריאה הזאת תגלה לכם, פסקאות בסמינריון שאינן מחוברות לפיסקה שלפניהן או אחריהן. הקריאה הזאת של הסמינריון המוכן תגלה לכם שגיאות הקלדה, שגיאות כתיב ועוד. אל תוותרו על קריאת הסמינריון מתחילתו ועד סופו.

טיפ 9- עריכה והגהה לפני הגשה

עריכה והגהה של עבודה סמינריונית היא חשובה ביותר. לא להגיש עבודת סמינריון לפני שאתם מבצעים עריכה והגהה מלאה של הסמינריון

טיפ 10- סבלנות והרבה 

זהו, הגשתם את עבודת הסמינריון אחרי עבודה רבה ושעות מטורפות של עבודה ועכשיו מחכים לציון. סבלנו, הרבה סבלנות.....לוקח למרצים זמן לבדוק עבדות סמינריון ואתם לא הסטודנטים היחידים שלהם. :-)